به طور ساده ۳PL  مخفف   third-party logistics provider  که به زبان ساده یک شرکت  واسطه ای وجود دارد که با کلیه شرکت های حمل و نقل، دارای انبار و خدمات گمرکی بصورت مجزا قرارداد می بندد و خدمات یکپارچه ای از اینها را به شرکت های تولیدی و واردات و صادرات ارائه می نماید. این شرکت می تواند خود یک شرکت حمل و نقل نیز باشد، اما باید سیستم های زیر را در درون خود داشته باشد. در حقیقت شرکت های تولیدی مجموعه خدمات اصلی انبارداری، عملیات یکپارچه سازی و پیوستگی کار حمل تا تحویل و انبارداری را برون سپاری نموده به شرکت واسطه ای که همه این موارد را یکجا ارائه می نماید، این وظایف را می سپارند.

مواردی که یک ارائه دهنده ۳PL در اختیار دارد به شرح زیر است که هر کدام تعریف خاصی دارند:

عملیات یکپارچه سازی (Integrating operations)

انبارداری (Warehousing)

خدمات حمل و نقل (Transportation services)

انتقال حمل بدون انبار کردن کالا (Cross-docking)

مدیریت انبارداری (Inventory management)

بسته بندی (Packaging)

بار فراوری (Freight forwarding)

کشورهای مدرن در زمینه حمل و نقل به سمت اینگونه قراردادها پیش می روند و گاه قراردادهایشان با شرکت هایی که نیاز به این خدمات دارند تا دو سال نیز ادامه دارد. در بازاریابی آینده حمل و نقل بازاریابان سیستم ۳PL بسیار موفق هستند زیرا مشتریانی را برای شرکت می آورند که تا یک سال کمیسیون یا همان پورسانت در زبان تجاری را برای آنها به ارمغان می آورد و آنها فرصت دارند تا مشتریان بیشتری را با پورسانت های مستدام بیشتری برای خود و شرکتشان داشته باشند. در واقع یک بازاریاب ۳PL چندین سرویس را در یک بسته به مشتریان برای یک بازه بیش از یکسال می فروشد و این یعنی تحولی بزرگ در بازاریابی حمل و نقل و تبدیل آن از خرد به کلان.

۳PL در ایران

۳PL چند سالی از عمرش در حمل و نقل می گذرد اما در کشور ما هنوز بطور کامل این بحث رخ نداده است و هرچند هنوز این مبحث در کشور ما جای باز نکرده بحثی به اسم ۴PL وارد بازار جهانی شده است. اینها فاصله شرکتهای حمل و نقل ما را با دانش روزدنیا نمایش می دهد و می بایست به زودی خواه ناخواه همراه این جریان شوند وگرنه از گردونه رقابت ها به زودی توسط رقبای خارجی کنار زده می شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 16 =